Ana sayfa arrow Sağlık ve Bakım arrow Kedi Bakımı, Beslenmesi ve Hastalıkları arrow Kedi Sahibi Olmak
Kedi Sahibi Olmak    

orange_kitten.gifYENİ KEDİ SAHİBİ OLMAK

  Yetişkin ya da yavru bir kedi sahibi olmadan önce yapmanız gereken öncelikle kendi yaşam şartlarınızı gözden geçirmektir. Kedi edinmeden önce kedinin kişiliği, yaşı, görünüşü ve evde bulunan diğer evcil hayvanların türü değerlendirmeniz gereken kriterlerdir. Eğer daha önce hiç kedi sahibi olmadıysanız sahiplenmeden önce yeni kedinize bakmak için neler yapamanız gerektiği hakkında bilgi edinmelisiniz.


Sahip olacağım kedi kaç yaşında ve hangi ırktan olmalı ?

Kedi seçiminde öncelikle  yavru, ergen ya da yetişkin olan kedilerden hangisini eve alacağınıza karar vermelisiniz. Genellikle yavrular meraklı, oyuncu ve enerjik olurlar; onların büyüme safhalarını gözlemleyebilir ve kişiliklerinin gelişiminde rol alabilirsiniz. Aynı zamanda yavru kediler hali hazırda evinizde yaşayan diğer evcil hayvanlarca daha kolay kabul görür. Yetişkin bir kedinin kişiliği oturmuştur, bu durumda  ev şartlarında nasıl bir kedi istediğiniz hakkında daha net fikir sahibi olabilirsiniz. Yetişkin kediler genellikle yavru ve ergenlikteki kedilerden daha az ilgiye ihtiyaç duyarlar.

Karar vermeniz gereken ikinci şey seçeceğiniz kedinin ırkının saf ya da melez oluşudur. Melez ırklı kediler ve safkan kedilerin ikisi de mükemmel birer dost olurlar. Saf ırktan bir yavru ya da yetişkin kedi edinmenin en büyük avantajı  boyut, görünüm ve kişilik özelliklerinin o ırka ait profil özelliklerine benzerlik göstermesidir. Melez ırklı bir yavruda, kedinin yetişkin haline gelinceki boyutu ve görünüşünü tam olarak tahmin edemezsiniz.

Bu değerlendirmelirin tümü sizin kişisel seçimlerinize dayanmaktadır. Açıkçası yeni bir kedi sahiplenmede en önemli faktör kedinin ne kadar sağlıklı olduğudur.

Bir kedinin sağlıklı ve iyi huylu olduğunu nasıl anlarım?

Kedinin sağlık durumunun iyi olduğu ve huyu hakkında gözle görülebilen bir çok indikatör vardır. Sağlıklı kedilerin gözleri temiz, parlak, akıntı ise çok az ya da hiç olmamalıdır ve burunları temiz olmalıdır. Gözlerde ki akıntı, hapşırma veya burun akıntısı solunum yolu isnfeksiyonunu gösterir. Kedinin kulaklarının içi temiz olmalı ve herhangi bir akıntı olmamalıdır. Kulak kanalında bulunan siyah, yapışkan akıntı genellikle kulak uyuzunu gösterir; irin benzeri akıntılar ise kulak kanalında bakteriyel yada mantar enfeksiyonu olduğunda görülebilir. Ağız ve diş etleri pembe renkte olmalı, ülser yada yaraya ait belirtiler olmamalıdır. Kedinin tüyleri parlak ve düz olmalı, deri üzerinde tüy dökülmeleri, kuruluk ve dış parazitlere yönelik belirti olmamalıdır. Kedi çok zayıf olmamalı veya karnı dışarı doğru çıkıntılı olmamalıdır her iki durumda iç parazitlerin ya da diğer sağlık problemlerinin varlığını gösterebilmektedir. Eğer mümkünse kedinin dışkısının normal ve şekilli olduğundan emin olunmalıdır.

Kedi insanlarla ilişkisinde rahat olmalıdır. Fiziksel olarak sağlıklı olan yavrular aktif, canlı, neşeli ve oyuncu olurlar. Kaçan ve bir yerlere saklanmaya çalışan kediler veya zayıf  ve normalden fazla uyuyan kedilerin sağlık problemleri olabileceğini unutmayın.

Kum kabı ve mama kaplarını nasıl seçmeliyim ?

Yeni kedinizi eve getirmeden önce gerekli olan temel koşullara sahip olduğunuzdan emin olun. Öncelikle kedinizin kum kabına erişimi kolay olmalıdır. Kediler doğuştan titiz olurlar ve çoğu iç güdüsel olarak kum kabını kullanır. Kum kabı basit ya da abartılı olabilir fakat kedilerin çoğu basit ve kapağı olmayan kum kaplarını tercih ederler. Unutmayın ki yavru kediler girişi kolay olması açısından alçak kaplara gereksinim duyarlar. Kokusuz ve yapısı kaliteli olan kumlar coğu kedi tarafından  tercih edilir. İlk olarak kum ve kum kabının tipini siz belirleyeceksiniz, daha sonra kediniz tercihlerini belli edecektir.

Kum kabını ve kum kabının çevresini temiz tutmaya özen gösterin ve kumu sık sık temizleyin. Kediler temiz olmayan kumdan kaçınırlar. Aynı zamanda, sadece bir tane kum kabı bulundurmak yeterli olmayabilir. Hayvan davranış bilimi uzmanları sahip olduğunuz kedi sayısı kadar kum kabı artı bir kap daha bulundurmayı önermektedir. Örneğin, eğer iki kediniz varsa üç tane kum kabınız olmalı.

Yeni kediniz kendine ait ayrı mama ve su kabına ihtiyaç duyar, bu kapları  kontaminasyonu önlemek amacıyla kum kabı alanından uzak tutunuz. Mamave su kaplarının temiz, içeriklerinin de taze tutulması önemlidir. Kediler uzun süre kalmış bayat mamayı ve eskimiş suyu red ederler.

Tırmalama tahtasına ihtiyacım olacak mı?

Eşyaları tırmalamak kediler için doğal bir işaretleme davranışı olduğundan  bunu durdurmak ya da engellemek çok zordur.  Ancak kediler tırmalama tahtası gibi uygun objelere ilgi duyarlar. Kedinizin tırmaladığı metaryali ve bölgeyi tespit ettikten sonra ona uygun tırmalama düzeneğini seçip, satın alabilirsiniz. Örneğin perdeleri tırmalayan kediler için dikey tahtalar iyi bir seçim olacaktır. Fakat yatay hareketle halıları tırmalamayı seven kediler yassı tahtaları kullanacaklardır. Perdeleri tırmalayan bir kedi büyük bir ihtimalle duvar yada kapıya takılabilen ve uzunlamasına asılabileceği dikey tahtayı tercih eder. Kedinizi yeni tırmalama alanına ya da tahtasına getirin ve tırmalama tahtasını kullanması için onu ödüllendirin.

Yeni kedimi ne ile beslemeliyim ?

İlk defa kedi sahibi olduğunuzda neyle, ne kadar, ne sıklıkla onu besleyeceğiniz en sık kaygı duyulan konudur. Öncelikle yeni kedinizin daha önce ne yediğini öğrenmelisiniz. Eski diyetine devam etmek istemiyorsanız bile yeni mamasına yavaş yavaş geçerken eski mamasından da vermeye devam etmelisiniz. Kuru ya da konserve mamadan hangisini seçerseniz seçin bu ürünlerin belirli standartlara uygun olduğundan emin olun. Mama paketlerinin üzerinde bu tarz bilgiler bulunmalıdır.

Eğer kediniz iyi standartlarda bir mama yiyorsa onun uygun vitamin ve mineraller desteğini aldığından emin olabilirsiniz. Böyle bir durumda dışarıdan vitamin ve mineral desteğine gerek yoktur. Aslında Veteriner Hekim’in onayı olmadan yapılan ilaveler kedinize zarar verebilirl.

 

Tüy bakımını nasıl yapmalıyım?

Kediniz daha küçükken tüylerini taramaya başlarsanız kediniz bu prosedüre daha kolay alışır. Kediniz taranmayı ona keyif verici bir rutin olarak benimseyerek büyüyecektir. Her kedi sahibi için iyi bir fırça ve çelikten bir tarak gereklidir. Kedinizi düzenli olarak fırçalar ya da tararsanız  onun tüylerini temiz, parlak ve düzgün bir şekilde koruyabilirsiniz. Taranma sırasında kaybedilen herhangi bir tüy eşyalar üzerine uçuşmaz ve kediniz gastrointestinal sistemine giden tüylerle oluşan tüy yumaklarıyla da çok daha az sorun yaşar. Kedinizi düzenli olarak taramanın diğer bir faydası da onun derisini parazitlere yada hastalıklara karşı inceleme fırsatı bulmanız olacaktır.

İyi bir tırnak makası da yine herhangi bir kedi sahibinin sahip olması gereken bir eşyadır. Düzenli olarak tırnakların kesilmesi keskin tırnaklardan dolayı oluşan hasarların azalmasını sağlar ve uzayan tırnakların taban yastığına batarak enfeksiyona neden olmasını önler. Eğer bu uygulamaya erken yaşta başlarsanız kediniz yaşlandıkça daha kolaylaşacaktır. Veteriner Hekiminizden tırnakların nasıl kesildiğini size göstermesini istemelisiniz.

Kedimi ne zaman kısırlaştırmalıyım ?

Genelde kediler altı aylık yaşa ulaştıklarında kısırlaştırılabilirler. Ancak bazı Veteriner  Hekimler olası hamilelik durumunu engellemek için daha erken yaşta da operasyonu tavsiye edebilir. Dişi kedilerin kısırlaştırılması – ovaryohisterektomi- dişi üreme organlarının              ( yumurtalıklar, yumurta yolu ve rahim) cerrahi olarak alınmasıdır. Yetiştiricilikte kullanılmayacaksa her dişi kedi için tavsiye edilen bir prosedürdür.  Artan populasyonun azalmasına yardım etmenin yanında dişi kedinin üreme organlarının  alınması kızgınlık ile ortaya çıkan bağırma gibi davranışları ortadan kaldırır. Kısırlaştırma aynı zamanda meme kanserine yakalanma riskini de oldukça azaltmaktadır.

Erkek kedilerin kısırlaştırlması- kastrasyon – erkek üreme organlarının (testisler, epididymis ve vas deferens’in kısımları) cerrahi olarak alınmasıdır. Dişilerin hamile kalmasını önlemenin yanında faydaları erkeklerin aşırı agresifliğinin azalması, idrarla işaretleme ve idrarda ki kötü kokunun engellenmesidir.

 

 
[+]
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size